За заявою Наталії Михайлівни Шевчук, голови громадської організації «Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія», слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Тернопільській області 9 листопада 2017 року розпочато досудове розслідування № 12017210010003614 за фактом привласнення грошових коштів релігійної організації «Тернопільська єпархія Української Автокефальної Православної Церкви» на суму 292 тис. грн, отриманих від відчуження пам’ятки архітектури місцевого значення «Руїни палацу ХVІІ–ХІХ століть», за ч. 4 ст. 191 КК України, процесуальне керівництво здійснюється Тернопільською місцевою прокуратурою.

У березні 2018 року поліція була вже готова вийти на фінішну пряму шляхом складання обвинувального акта та передати справу до суду, оголосивши підозру архієпископу Мстиславу (Гуку Р. В.) та визнавши потерпілою стороною Релігійну організацію «Консисторія (Єпархіальне управління) Тернопільської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви». Проте єпископ Тернопільський Преосвященніший Тихон, діючи від імені Тернопільської єпархії УАПЦ як керуючий, не надав згоди на визнання потерпілою релігійної організації «Консисторії (Єпархіального управління) Тернопільської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви», незважаючи на те, що за відчуження нежитлової будівлі (Руїни палацу ХVІІ–ХІХ століть) комплексу будівель і споруд, розташованих у с. Нирків Заліщицького району Тернопільської області, на розрахунковий рахунок чи в касу консисторії Тернопільської єпархії УАПЦ кошти не надходили.

Так, 29 березня 2018 року за підписом єпископа Тернопільського Преосвященнішого Тихона (Петранюка), керуючого Тернопільською єпархією УАПЦ, подається лист на ім’я Старшого слідчого СУ ГУНП у Тернопільській області Кушніру В. В., у якому йдеться про таке.

 

Старшому слідчому СУ ГУНП

в Тернопільській області

Кушніру В. В.

Шановний Володимире Володимировичу!

                У відповідь на Ваше звернення №4119/9/2-2018 року повідомляю наступне.

Відповідно до ст. 55 КПК України потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.

19 вересня 2017 року я, архієпископ Тихон (Петранюк Тарас Іванович) призначений єпархіальним (правлячим) архієреєм Тернопільської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви, яка діє як окрема юридична особа у формі релігійної організації «Консисторія (Єпархіальне управління) Тернопільської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви» (адреса 46001, м. Тернопіль, вул. Руська, 22, код за ЄДРПОУ 25347638 надалі — Тернопільська єпархія УАПЦ. Після призначення керівником мною було ініційована інвентаризація документації та веб-ресурсів зазначеної релігійної організації.

Під час проведення інвентаризації було виявлено несанкціоноване вилучення, ймовірно викрадення, невідомими особами з канцелярії Тернопільської єпархії УАПЦ документів, що були складені під час відчуження нерухомого майна єпархії, що розташоване на території Нирківської сільської ради Заліщицького р-ну Тернопільської області. Щодо цього факту Тернопільською єпархією скеровано до правоохоронних органів заяву провчинення кримінального правопорушення.

Враховуючи вищевказане за відсутності юридичних та первинних бухгалтерських документів, неможливо зробити юридичний аналіз, і відповідно,  прийти до висновку, які господарські операції по відчуженню нерухомого майна Тернопільської єпархії УАПЦ проведені, про зміст і строк виконання зобов’язань сторін, розмір, форму та порядок проведення розрахунків тощо.

До відновлення та повернення документів у законний спосіб у релігійної організації «Консисторія (Єпархіальне управління) Тернопільської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви» відсутня можливість обрання виду юридичного захисту прав (якщо дійсно відбулось їх порушення), в тому числі через ініціювання або підтримання кримінального провадження.

Окрім того, я як керівник Тернопільської єпархії УАПЦ зобов’язаний керуватися наукою святої Євангелії, православними догмами і канонами, а також законодавством України, не схильний робити заяви та надавати свідчення щодо обставин завдання шкоди релігійній організації за відсутності або недостатності переконливих законних доказів. Насамперед це стосується заяв щодо звинувачення конкретних громадян, недоторканість і повага до прав яких гарантуєшся державою та проповідується християнством.

Тому, на даний час Релігіна організація не надає згоду на визнання юридичної особи потерпілим у кримінальному провадженні № 12017210010003614.

З повагою,

Єпископ Тернопільський Преосвященніший Тихон (Петранюк),

керуючий Тернопільською єпархією

Української Автокефальної Православної Церкви

ЧИТАТИ ДАЛІ