965383_bde10e52

За місяць інтернет-голосування проекту “7 чудес Києва”на офіційному сайті 7chudes.in.ua найбільше голосів отримала Андріївська церква. На другому місці – Будинок з химерами архітектора Городецького, на третьому – Києво-Печерська лавра.

Десятка лідерів із 30 номінантів, відібраних на першому етапі акції оргкомітетом, виглядає так:

1. Андріївська церква

2. Будинок з химерами

3. Києво-Печерська лавра

4. Андріївський узвіз

5. Костел Святого Миколая

6. Софія Київська

7. Києво-Могилянська академія

8. Михайлівський Золотоверхий собор

9. Золоті ворота

10. Видубицький монастир

Нагадаємо, що акція “7 чудес Києва” – це вже IV етап всеукраїнської акції “7 чудес України”, започаткований у 2007 році.

Завданням акції “7 чудес Києва” є відкриття широкій громадськості видатних об’єктів столиці, їхня пропаганда і збереження.

13 травня оргкомітет назвав 30 фіналістів акції, які представляють Київ як місто Володимира Великого та Ярослава Мудрого, Богдана Хмельницького та Івана Мазепи, Лесі Українки, Тараса Шевченка, Миколи Лисенка, Михайла Старицького, Михайла Грушевського та інших видатних особистостей, які жили та творили у місті.

Зараз проходить етап інтернет-голосування, під час якого відвідувачі офіційного сайту акції можуть обрати ті об’єкти, які, на їхню думку, заслуговують увійти до переліку 7 чудес Києва.

Інтернет-голосування триватиме до 23 серпня цього року. Переможці будуть визначатися за сумою балів інтернет-голосування та голосування ста експертів у пропорції 50/50.

“Укрпошта” випустила марки “7 чудес України”

79387110_large_676813_00350_20070724_200133

Андріївська церква у Києві – пам’ятка історії, архітектури, живопису XVIII ст. світового значення. Вона збудована у 1747-1762 роках у стилі бароко за проектом видатного архітектора Ф.-Б. Растреллі. Довершеність ліній, чіткі пропорції, дивовижна гармонія форм і навколишнього ландшафту здобули їй загальне визнання і славу.

Андріївська церква будувалася на замовлення імператриці Єлизавети – дочки Петра І, яка вирішила побудувати у Києві царську резиденцію. Задумана як палацова, Андріївська церква невдовзі після побудови втратила опіку царського двору. У 1768 році церкву було передано Київському магістрату, а пізніше – Київській міській думі.

kiev_007

Після освячення у серпні 1767 року Андріївська церква працювала як звичайна діюча церква до 1932 року, аж поки за рішенням радянського уряду в ній було припинено богослужіння. У 1935 році церква на правах філії увійшла до складу історико-культурного заповідника «Всеукраїнське музейне містечко». У 1939 році в ній розміщується філія Софійського антирелігійного музею. В роки Другої світової війни з другим відродженням Української Автокефальної Православної Церкви в Андріївській церкві поновлюються богослужіння.

У 1961 році церква як діюча закривається. Постановою Ради Міністрів УРСР № 766 від 10 липня 1962 року споруду Андріївської церкви передано на баланс Держбуду УРСР, а наказом Держбуду УРСР № 4 від 10 січня 1968 року – Державному архітектурно-історичному заповіднику «Софійський музей». 10 вересня 1968 року Андріївська церква відкривається як архітектурно-історичний музей-філія заповідника. З 1987 року вона входить до складу Національного заповідника «Софія Київська» на правах відділу.

and

Андріївська церква зберегла не тільки автентичні архітектурні форми, найбільший відсоток оздоблення екстер’єру, але й у всій повноті донесла до наших днів своє внутрішнє оздоблення, яке є неперевершеним зразком православного церковного інтер’єру стилю бароко.

Автором внутрішнього оздоблення Андріївської церкви є архітектор Ф.-Б. Растреллі. Ліплення, що виготовлялося з гіпсу, а потім вкривалося позолотою, має вигадливі форми квіткових гірлянд, стилізованих пальмових гілок, листя аканту, рокайлів, голівок херувимів. Неперевершеними зразками різьбярського мистецтва в Андріївській церкві є іконостас, надпрестольна сінь-ротонда, проповідницька кафедра, які поєднують різноманітні види плоскої, рельєфної, горельєфної різьби по дереву, золоченої та поліхромної круглої скульптури.

Основним декоративним та ідейно-художнім компонентом інтер’єру є іконостас висотою 23,4 м. В іконостасі Андріївської церкви знаходиться 39 ікон, які дають чітке уявлення про характер церковного живопису середини XVIII ст.

За час існування Андріївська церква не зазнала значних змін і перебудов, хоча ремонтувалася багато років. У 2009 році розпочалися протиаварійні роботи з укріплення Андріївського пагорба, конструкцій споруди церкви та її фундаментів, які тривають донині. З 1990-х років Андріївська церква являється головним кафедральним собором Української Автокефальної Православної Церкви.