Київська православна богословська академія відзначає своє 405-річчя. Про це повідомляє ПЦУ на своїй сторінці в Facebook.

«Заснована на початку XVII століття святителем Іовом (Борецьким) та реформована святителем Петром (Могилою), досить тривалий час вона була єдиним вищим навчальним закладом на теренах східних і південних слов’янських країн. Саме КПБА стала основою для всіх сучасних навчальних закладів, починаючи зі Слов’яно-греко-латинської академії й закінчуючи такими відомими національними університетами України, як «Києво-Могилянська академія» і Київський університет ім. Т. Шевченка (спочатку – святого Володимира). До речі, перший вищий навчальний заклад Росії був заснований на 72 роки пізніше за КПБА випускником нашої богословської школи ченцем Симеоном Полоцьким.

Початком історії академії було створення у 1615 році Київської братської школи, першим ректором якої став священник Іов (Борецький). Значну лепту внесла також заможна православна дворянка Гальшка Гулевичівна, яка пожертвувала Київській братській школі свою садибу на Подолі із земельною ділянкою, а також кошти на утримання вчителів. Саме у цій садибі й розмістилася братська школа.

Швидкому розквіту Київської школи сприяв той факт, що біля її витоків стояли видатні постаті української історії. Так, завдяки зусиллям гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного Єрусалимський Патріарх Феофан відновив православну ієрархію в Київській Митрополії та своєю грамотою від 26 травня 1620 р. надав Києво-Братському монастирю ставропігійний статус.

Особливо стрімкого розвитку школа набула, коли митрополит Петро (Могила) у 1632-му об’єднав її зі школою Києво-Печерської лаври, таким чином утворивши Києво-Братську колегію. У 1659 р. Київська колегія отримала статус академії і стала першим у православному світі університетом загальносвітового рівня.

З приходом до влади більшовиків у 1920 р. академію закривають, а з її викладачами як з «пережитками буржуазного минулого» досить швидко розправляється репресивна радянська машина.

Відновлення повноцінної роботи Київської духовної семінарії відбулося аж в 1989 році. З 1999 р. й до сьогодні навчальний процес проходить на території відродженого Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря й заклад вищої духовної освіти носить назву Київська православна богословська академія.

Сьогодні духовний навчальний заклад має ліцензію та сертифікат про акредитацію Міністерства освіти та науки України. Навчання, проживання та харчування в КПБА є безоплатними. Бібліотека академії налічує понад 25 тисяч книг, включно з відділом раритетних видань, а студенти мають можливість молитися та проходити богослужбову практику в трапезному храмі святого апостола і євангелиста Іоана Богослова.

З Божою ласкою та благословенням сьогодні КПБА трепетно береже свою історію, цінності й традиції, якими жила впродовж чотирьох віків, – це духовність та праця на благо українського православ’я. З великою радістю відзначаємо 405-у річницю заснування Київської православної богословської академії, яка продовжує приносити добрий плід на користь побожного українського народу та для утвердження помісної Української Православної Церкви», – йдеться в дописі.

Прес-служба Патріархії