Чернівецько-Хотинська єпархія висловила недовіру своєму Предстоятелю
28 липня 2017 року Божого стало відомо про ряд рішень, які були прийняті духовенством та мирянами на Єпархіальному Соборі Чернівецько-Хотинської єпархії під головуванням Високопреосвященнішого Архієпископа Германа (Семанчук). До сьогодні ані Предстоятель нашої Церкви, ані секретар Патріархії УАПЦ не прокоментували резонансну подію, яка відбулась на Буковині. Тому за роз`ясненнями причин скликання Єпархіального Собору та винесених рішень ми звернулись безпосередньо до владики Германа.
Публікуємо частину бесіди з правлячим архієреєм Чернівецько-Хотинської єпархії:
— Можете, будь ласка, прокоментувати причини скликання Собору вашої єпархії?
Річ у тім, що напевно протягом останнього року наша Церква переживає серйозні потрясіння, ми зносимо різні скандальні історії, і це не могло втаїтися ані від духовенства, ані від віруючих не лише Чернівецько-Хотинської єпархії, а й Церкви загалом. Тому до мене останнім часом підходили священики, віруючі люди із запитаннями «що робити далі» і «як жити». Саме для цього ми і скликали Єпархіальний Собор, аби разом на засадах соборності, соборноправності, як це передбачено статутом нашої Церкви, вирішити, якою буде наша подальша доля і куди ми рухаємось. Відтак мною були підписані відповідні документи: рішення та указ.
— Чи правда, що ці рішення — певний крок у напрямі зміни юрисдикції? Ви свідомо прямуєте під омофор Патріарха Філарета?
— Ні, в жодному разі — ні! У першому пункті рішень нашого Єпархіального Собору зазначено, що ми залишаємось невід`ємною частиною Української Автокефальної Православної Церкви. Ми живемо за статутом УАПЦ, за традиціями нашої Церкви, тому про будь-яку зміну юрисдикції не може бути й мови.
— Чи є у Вас коаліція з іншими архієреями УАПЦ? Чи правда, що Ви є лідером серед однодумців?
— Не заперечуватиму, що ми спілкуємося з єпископами. Говорити про якесь лідерство не зовсім коректно. Я знаю зі слів багатьох архієреїв нашої Церкви, що їхній пастві болить так само, як і нам, за ті проблеми, які ми переживаємо сьогодні, тому можна сказати, що однодумці серед архієреїв є.
—Якщо є однодумці, чому ніхто не заявив свою відкриту позицію, як це зробили Ви?
— По-перше, слід ураховувати ще й людський фактор, а по-друге — може, хтось ще й заявить про свою позицію. Я сьогодні можу говорити про себе як про правлячого архієрея Чернівецько-Хотинської єпархії, про ввірене мені духовенство та мирян.
— Якою була реакція Блаженнішого Митрополита Макарія на Вашу заяву?
— Мені важко сказати, якою була реакція владики Макарія, тому що з часу останнього Архієрейського Собору ми з Предстоятелем не спілкувалися ні особисто, ні телефоном.
— Як Ви охарактеризуєте свої стосунки з Предстоятелем УАПЦ?
— Можу сказати, що ці стосунки завжди були рівними, такими, як у Предстоятеля і єпархіального архієрея. Я з повагою ставлюся до віку владики, життєвого та церковного досвіду, які має Предстоятель нашої Церкви Блаженніший Митрополит Макарій. Звичайно, людям буває властиво когось або ідеалізувати, або, навпаки, демонізувати. Колись у юнацтві і я, напевно, грішив цим. Тепер розумію, що кожна людина має чесноти і водночас якісь свої вади, недоліки. Їх маю і я, і, напевно, має Митрополит Макарій, однак загалом ставлюся до нього як до ієрарха, Предстоятеля Церкви.
— Існують чутки, що на Вас чинився тиск з боку держави й УПЦ КП, це правда? На сайті raskolam.net повідомляють таке: відбувається великий тиск на Архієрейський Собор з метою прискорити злиття з УПЦ КП.
— Я не знаю щодо інших єпископів, але можу твердо заявити, що на мене жодного тиску не чинилось. І ті питання, які ми ставили на Єпархіальному Соборі, виникли в середовищі нашої єпархії. Жодного тиску з боку влади, жодних консультацій з архієреями або священнослужителями Київського Патріархату чи іншої Церкви ми не проводили.
— Чи правда, що ваші рішення координуються групою осіб, якими керує пані Наталія Шевчук?
— Може, хтось і хоче так думати, і хоче так бачити цю ситуацію, але будьмо реалістами. Хіба може пані Наталія Шевчук приїхати до мене на Буковину і провести Єпархіальний Собор? Звичайно, що ні. Хіба може будь-хто вплинути на рішення священиків і мирян, віруючих людей? Теж ніхто не може, бо всі люди свідомі,й зараз не ті часи, коли можна тиснути і впливати на такі серйозні речі. Пані Наталю я знаю дуже давно як помічника Блаженноспочилого Предстоятеля УАПЦ Митрополита Київського і всієї України Мефодія (Валерія Андрійовича Кудрякова). Вони довго працювали разом, і пані Наталя була людиною, як зараз прийнято говорити, команди. Команди Митрополита Мефодія. Проте вплинути на нас не може ніхто, це є добровільним рішенням Чернівецько-Хотинської єпархії.
— Як Ви ставитеся до останнього скандалу з продажем монастиря в Тернопільській єпархії?
— На превеликий жаль, саме цей скандал став, так би мовити, останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння наших священників і віруючих. Цей скандал і обурив людей, тому що він не перший у нашій Церкві, мені говорили наші парафіяни, що іноді буває соромно сказати, до якої Церкви ми ходимо. Не тому, що УАПЦ бідна чи якась неповноцінна, навпаки, це Церква, яка має славну історію і, сподіваюся, матиме славне майбутнє. Та саме через ці скандали, такі ганебні, нечисті й нечесні, люди обурилися. Саме через ці скандали й було скликано на вимогу духовенства і віруючих Єпархіальний Собор Чернівецько-Хотинської єпархії.
— Ніхто досі не коментує скандал… Чи відомоВам, коли відбудеться скликання Архієрейського Собору УАПЦ, на якому поставлять крапку в цій ситуації?
— Я не впевнений, що поставлять крапку в цій ситуації. Мене особисто поки що на Архієрейський Собор не викликали і не запрошували, та мені відомо від моїх братів архієреїв, що проведення Архієрейського Собору планується на 10 серпня цього року в Києві. Незалежно від того, чи мене запросять, я маю намір бути присутнім і брати участь у цьому Соборі. Я зі своєю Єпархією з УАПЦ не виходив і не збираюся.
— Є така вірогідність що Предстоятель відсторонить Вас з Архієрейського Собору УАПЦ?
— Не можу про це сказати. Для того щоб усунути будь-якого єпископа з Архієрейського Собору, потрібно мати на це вагомі канонічні підстави. На мою думку, щодо мене таких підстав немає. Справа в тім, що рішення, яке було прийнято нашою єпархією, це не є одноосібним рішенням архієпископа Германа, це є рішенням Єпархіального Собору. І попри те, що наша єпархія невелика, ми разом з кліриками і мирянами є повноправними членами нашої святої Церкви. І хоче хтось чи не хоче, з цим рішенням повнота Церкви має або рахуватися, або прислухатися.
— Яким Ви бачите своє майбутнє в УАПЦ?
— Тут не може бути двох бачень, тільки одне. Перед моєю архієрейською хіротонією в Києві, яку звершив покійний Блаженніший Митрополит Мефодій із Собором єпископів нашої Церкви, я давав архієрейську присягу як єпископ УАПЦ. Тому я не бачу себе служителем чи архієреєм іншої юрисдикції. Поки існуватиме наша свята Церква, поки житиму, я докладу всіх зусиль, щоб бути корисним Церкві і служити їй як єпископ.
— Які слова настанови й підтримки Ви би хотіли донести до вірних УАПЦ?
— Важко знайти людські слова підтримки, втім мені приходять на пам`ять слова Господа і Спасителя нашого Ісуса Христа: «Не бійся, мале стадо!» Церква наша не є й ніколи не була, як колись любив повторювати покійний Митрополит Мефодій, обласкана сильними світу цього. Наша Церква має славну історію, і ми не маємо жодного морального права цю історію комусь віддати або продати, ми не маємо права продати своє первородство, бо це буде просто зрадою, зрадою Церкви, зрадою нашого народу, зрештою зрадою тисяч мучеників, які проливали кров за ідею автокефалії УАПЦ протягом цілого ХХ століття. Мусимо кріпитися і молитися. Знову ж таки хочу підбадьорити насамперед себе, а разом і всіх наших архієреїв, священиків і віруючих словами покійного владики Мефодія: «Не переживайте, є Той, хто думає за нас», маючи на увазі самого Христа Спасителя, Він подбає про Церкву, бо Сам говорить, що «на камені збудую Церкву Свою і ворота пекельні не здолають Її». Дуже сподіваюся, що незважаючи на скандали, на усі перипетії, які переживає наша Церква, ми зможемо разом подолати це все і далі розбудовувати нашу УАПЦ на славу Божу, на духовну користь і благо нашого українського народу.
— Кого з членів Архієрейського Собору Ви бачите наступником Митрополита Макарія в разі скликання 6-го Помісного Собору УАПЦ?
— Я не можу сказати цього, оскільки обрання Предстоятеля вважається вибором Божим, бо обирає народ, а голос народу — голос Божий. Так і станеться. На кого випаде вибір Божий, той і стане Предстоятелем нашої Церкви. На все воля Божа.
Прес-служба Патріархії УАПЦ