Празник Воздвиження Чесного Хреста Господнього
Хрест – головний символ християнства. Християнські храми увінчані хрестами, кожен християнин носить на грудях натільний хрестик і осіняє себе хресним знаменням.Нам відомо безліч різних форм хреста. Але ж хрест – знаряддя страти Спасителя. Хіба не природніше було б ненавидіти те, що нагадує про страждання нашого Господа? Але знаряддя страти стало зброєю перемоги: без хресної смертне не було б і Воскресіння, перемоги над видимими і невидимими ворогами. У 311 році візантійському імператорові Костянтину належав бій з його суперником Максентієм.
Не будучи впевненим в силах свого війська, Костянтин шукав допомоги згори.Але до кого звернутися? Імператор згадав, що його батько був покровителем християн, які поклоняються єдиному Богу. До цього Бога він і звернувся. І раптом Костянтин та його воїни побачили в небі хрест, який сяє і напис «Цим переможеш». А вночі уві сні йому з’явився Христос і повелів виготовити військовий прапор із хрестомза зразком побаченого на небі. Костянтин виконав веління і здобув перемогу. Сповнений подяки за порятунок, він перший з римських імператорів прийняв християнство, скасував страту через розп’яття на хресті, припинив гоніння на християн і взяв їх під своє заступництво. Мати Костянтина Великого, також християнка, дуже журилася про те, що найбільші християнські святині, в тому числі і хрест, загублені.
У 70 р. від Р.Х. Єрусалим був зруйнований, багато священних місць були спаплюжені і засипані сміттям. Цьому сприяли язичники, які, за свідченням історика Євсевія, змінили вигляд місцевості Голгофи і святого Гробу Господнього. І ось, в 326 році, вісімдесятирічна цариця відправилася до Єрусалиму, щоб відвідати місця, пов’язані з життям Спасителя. Вони насилу знайшли місце страти Христа, а коли, зруйнувавши побудований на ньомуязичницький храм Венери, почали розкопки, то знайшли цілих три хрести. На якому з них був розіп’ятий Христос?
Єрусалимський патріарх Макарій, який допомагав цариці у пошуках, запропонував випробування. На місцезнаходження хрестів принесли жінку, яка знаходилася при смерті. Присутні піднесли молитви, щоб через її зцілення був вказаний Хрест Господній, і стали по черзі прикладати до неї хрести. І після дотику до третього – хвора зцілилася! Свята Олена і всі, які були з нею, вклонилися і поцілували хрест. Народу навколо зібралося дуже багато, і, щоб поклонитися чесному древу Христового Хреста могли всі, патріарх Макарій вставна високому місці і піднімав (воздвигав) Хрест, показуючи його народу. Люди поклонялися Хресту, вигукуючи: «Господи, помилуй!». Так виникло свято Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього, а світ знову знайшов свою найбільшу святиню.
Багато хто знає слова Христа: «Візьми хрест свій і йди за мною». Колись «слідувати за Христом» означало фізично бути поруч з Ним, ходити по тих же дорогах, виконувати Його доручення, слухати Його проповідь; тепер іти за Христом – означає навчитися з Євангелія, як жити.
«Взяти свій хрест». Хрест – це служіння, а не просто труд, печалі і хвороби. Труди, і печалі, і хвороби бувають іу тварин. Але хрест несе тільки свідома людина, що трудиться заради ближнього і своєї душі. Вдивимося ще разу розп’яття. Бога страждаючого, уразливого, вмираючого вигадати неможливо. Але тільки так могло відбутися спасіння людства: не грізний, караючий Бог – не Бог, який вимагає компенсацію за образу, завдану йому нещасним, страждаючим людством, а Бог, Який з любові до світу добровільно бере участь у стражданні, бере його на Себе і цим вливає у світ спасительну божественну силу Своєї любові. 
14
Лайк this Запис