З НІМЕЧЧИНИ ДО УКРАЇНИ ПОВЕРНУЛИ БІБЛІОТЕКУ СТАНІСЛАВА ВІНЦЕНЗА
ІЗ НІМЕЧЧИНИ ДО ЛЬВОВА ПОВЕРНУЛИ УНІКАЛЬНУ БІБЛІОТЕКУ УКРАЇНСЬКОГО ПИСЬМЕННИКА, ФІЛОСОФА ТА ПЕРЕКЛАДАЧА СТАНІСЛАВА ВІНЦЕНЗА. ВОНА НАЛІЧУЄ МАЙЖЕ 1000 РАРИТЕТНИХ ВИДАНЬ ГОМЕРА, ДАНТЕ, ШЕКСПІРА, ПЛАТОНА. СЕРЕД КНИГ – ЧИМАЛО ПРИМІРНИКІВ З АВТОГРАФАМИ ТА ПОСВЯТАМИ СУЧАСНИКІВ Й ПРИЯТЕЛІВ ПИСЬМЕННИКА ЄЖИ ҐЕДРОЙЦЯ, ЧЕСЛАВА МІЛОША, ЮЗЕФА ЧАПСЬКОГО, ҐУСТАВА ГЕРЛІНҐ-ҐРУДЗІНСЬКОГО, БАГАТЬОХ ФРАНЦУЗЬКИХ, НІМЕЦЬКИХ, АМЕРИКАНСЬКИХ МИСЛИТЕЛІВ.
Станіслава Вінценза називали «Гомером Гуцульщини». Він народився у 1888 році на Івано-Франківщині. Справою його життя став тритомник «На високій полонині», який науковці порівнюють з «Іліадою» та «Одіссеєю» Гомера. Саме завдяки цій роботі у європейських країнах знають про Гуцульщину. Письменник навіть запрошував на Гуцульщину італійського фотографа, який зробив серію фотографій місцевих. Станіслав Вінценз першим в Україні встановив у 1936 році пам’ятник Іванові Франку. У 1939 році його заарештував НКВС Вінценза, але невдовзі його звільнили з тюрми. У 1940 році письменник із родиною емігрував й помер у Швейцарії у 1971 році.

Станіслав Вінценз кілька разів втрачав свою бібліотеку. Під час пожежі у роки Першої світової війни згоріли книжки, які збирали для нащадків його рідні, а це були фундаментальні твори, які стали базовими для його творчої і наукової роботи. Втікаючи через перевал у 1940 році від сталінських репресій, він залишив свою бібліотеку. Втретє збирав її в Угорщині, де прожив до 1946 року, але знову втратив, бо змушений був емігрувати далі у Європу, спершу Францію, потім Швейцарію. Там почав формувати свою бібліотеку, велику частину з якої привезли з Німеччини у Львів. Книжки, переважно ХІХ – початку ХХ століття, зберігала родина Вінценза. Серед них є сотні поміток самого Вінценза.
До України приватна бібліотека повернулась за ініціативи та сприяння народного депутата Миколи Княжицького. Книги зберігатимуться в Українському католицькому університету. Кожен друкований екземпляр ще належить детально дослідити
Джерело Ukrinform.ua