Пам’ять святого священномученика ЄВФИМІЯ САРДІЙСЬКОГО
Святий Євфимій народився у VIII ст. в м. Узари біля кордону Лікаонії. Батьки відрядили його на навчання до Алсксандрії. По кількох роках юнак повернувся на батьківщину і прийняв чернечий постриг у місцевому монастирі. Новопострижений інок вирізнявся винятковим смиренням, послухом та іншими чеснотами, тож невдовзі його висвятили на диякона, а згодом і на священика.
Слава про його вченість та чесноти настільки поширилася, що віруючі Сардійської Церкви запросили його заступити місце їхнього єпископа, який щойно помер. Попри своє небажання преподобний підкорився волі Божій і став, за образом Христа, добрим пастирем, сповненим турботи про спасіння своєї отари. Намагаючись бути всім радше слугою, аніж господином, він водночас навчав слову істини як можновладний (пор. Мф. 7:29) і особливо відзначався своїм піклуванням про нужденних.
787 року імператриця Ірина та її син Константин зібрали Сьомий святий і великий Вселенський Собор у Нікеї, аби засудити ворогів святих ікон [24-31 жовт.]. Св. Євфимій засідав разом з 367 отцями Собору і вразив присутніх своїм глибоким знанням церковної традиції. Під час четвертого засідання саме він проголосив офіційне визначення шанування святих ікон. Визначальна роль, яку святий відіграв на цьому Соборі, здобула йому прихильність і довіру імператора Константина VI (780 797), який зг0д0м неодноразово давав йому важливі офіційні доручення.
Під час правління Никифора І (802-811) Сардійський митрополит одного разу надав притулок дівчині, яка втікала від примусового шлюбу з високопоставленим сановником імператора, й огородив її непорушним захистом святим покровом чернечого сану. Розлютований та несамовитий від гніву претендент вирішив звести наклеп на святого перед імператором і добився його зміщення з єпископської кафедри та вигнання на острів Пантеллерія.
Там Євфимій прожив декілька років, переносячи грубощі варварів, поки 814 р. його не запросили до Константинополя, де на Євфимія очікували нові випробування. Імператор Лев V Вірменин (813-820) вчинив нове гоніння на святі ікони і запросив його, аби змусити приєднатися до своєї партії. Але коли імператор отримав від святого рішучу відсіч і побачив, як той безстрашно відстоює істинну віру, цар відправив його у заслання до міста Ассос.
Але святий Євфимій і це випробування сприйняв із радістю, з якою він звик переносити страждання за ім я Христове, на Котрого він покладав усю свою надію. По смерті Лева новий імператор Михаїл II (820-829) знову покликав його до Константинополя разом зі св. Мефодієм [14 черв.], іншим видатним сповідником святих ікон. Без жодних побоювань перед загрозливою могутністю монарха, охоплений божественною ревністю, подібно до одного із древніх пророків, Євфимій вигукнув в обличчя імператору-іконоборцю: «Коли хтось не вшановує Господа нашого Ісуса Христа, описаного за людською природою на іконі, анафема хай буде!». Розлютований такою образою імператор одразу наказав заслати святителя на мис Акрит, що на східному узбережжі Чорного моря, де він три роки просидів у жахливих умовах тісної в’язниці.
Після звільнення сповідника знову викликали до Візантії, де він постав перед імператором Феофілом (829-842), останнім, але жахливим ворогом ікон. І тут Євфимій проявив таку ж непохитну рішучість і спокійно переніс чотириста ударів батогом. На повторному допиті він не менш суворо викривав нечестя імператора. За це його так жорстоко побили воловими жилами, що його тіло, вкрите ранами, набрякло, мов бурдюк. Закинутий, наче звір, у темну катівню, блаженний прожив ще вісім днів у жахливих стражданнях і 26 грудня (8 січня) 831 р. віддав душу Богові як мужній боєць, що змагався до кінця.
Від дорогоцінних мощей св. Євфимія одразу почали творитися численні чудеса та дивовижні зцілення. Протягом кількох століть мощі перебували у Константинополі. Під час захоплення столиці турками (1453) їх вивезли до Херсонеса (Крим), а потім таємно перенесли до Хілеї, що біля Халкідона. Коли 1922 року грецьке населення вигнали з Малої Азії, мешканці Хілеї забрали із собою до Греції як найбільший скарб чесну главу святого і згодом збудували у Піреї церкву на його честь, де Євфимія ревно вшановують і досі.
Пресслужба Патріархії