У Бога всі живі…

Днями Україна вдруге відзначила День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. В Україні та по всій Європі люди намагалися чинити опір одному з найстрашніших нацистських злочинів – Голокосту. Ризикуючи власним життям і часто життям своїх родин, українці рятували приречених на смерть євреїв. Таких людей ізраїльський Національний музей Катастрофи та Героїзму «Яд Вашем» називає Праведниками народів світу, і серед них уже понад 2,6 тисячі українців. Водночас дуже багато рятівників досі залишаються невідомими. «Глибока шана всім героям – знаним і незнаним, з минулого та сьогодення, хто мали силу духу чинити опір злочинам і рятувати тих, хто поруч. Ми пам’ятаємо!», – зазначили в Держслужбі України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС).
Нагадаємо, що унаслідок атак рф зазнали руйнувань уже щонайменше 116 споруд духовного значення. Під час обстрілу Києва російські ракети вдарили в район меморіалу Голокосту «Бабин Яр» – по старому єврейському цвинтарі.
«Які в мене можуть бути нові думки щодо «російських фашистів» у зв’язку з обстрілом Бабиного Яру?!», – ставить риторичне питання голова Асоціації єврейських організацій та громад України (ВААД) Йосип Зісельс. – Я завжди знав, що вони здатні на будь-які нелюдські вчинки. Зараз ВААД працює над зверненням до Всесвітнього єврейського конгресу (WJC) щодо обстрілу території Бабиного Яру».
Обстріл засудив міністр закордонних справ Ізраїлю Яїр Лапіді припустив, що Ізраїль, можливо, допоможе усунути ушкодження. «Ми засуджуємо атаку на єврейський цвинтар біля меморіалу пам’яті Голокосту євреїв Києва та вбивства єврейського народу в Бабиному Яру. Ми закликаємо зберігати та поважати святість цього місця», – написав Лапід у фейсбуці.
Зі зверненням до росіян після обстрілу 1 березня Бабиного Яру виступив і головний рабин України Моше Реувен Асман. «Вам брешуть на телебаченні, в Україні відбуваються військові злочини. Щойно був обстріл Бабиного Яру, п’ять хвилин тому, три ракети потрапило туди, 5 хвилин тому. Це символічно, де лежать двісті тисяч убитих євреїв, ні в чому не безневинних жінок, людей похилого віку та дітей…», – сказав він.
«Те, що спроба наступу на Київ розпочалася з удару по Бабиному Яру – це дуже символічно. Радянський Союз зробити все, щоб приховати пам’ять про Бабин Яр. І зараз у євреїв стріляють удруге. Євреїв під час другої світової не приймала майже жодна країна. Зараз євреї можуть промовчати, як чинили щодо них 80 років тому чи допомогти Україні. Потім буде складно говорити «never again», – заявив член наглядової ради Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» Макс Яковер. Never again (Ніколи знову) – гасло пам’яті жертв Голокосту.
«Я писав, що Гітлер убив євреїв України, а Сталін знищив пам’ять про них. У радянський період було заборонено приходити та вшановувати пам’ять убитих, і лише коли Україна стала суверенною, ми отримали можливість вшановувати наших загиблих. Вчора «сталінське» вбивство пам’яті продовжилося. Бабин Яр – це частина української історії. У цьому місці вбивали не лише євреїв, а й українців, і військовополонених, і ромів та інших», – заявив директор «Українського центру вивчення історії Голокосту» Анатолій Подольський.
«Єврейські громади по всьому світу, включно з тими, що в Україні, допомагають лікарям та нужденним, тим, хто хоче покинути зону бойових дій. Будь-яка війна і смерть – це страшно, а з погляду юдаїзму особливо погано, коли опоганюються могили. Сподіваємося, що надалі жодна будівля не буде зруйнована і не буде зруйнована могила», – заявив прессекретар єврейської громади Києва Леонід Барац.
Принагідно зауважити, що українці рятували євреїв під час Другої світової війни, але після її завершення окупаційна влада в Україні не переймалася вшануванням пам’яті загиблих в тому ж Бабиному Ярі. Але зараз хочеться звернути увагу і столичної влади, і усієї єврейської громади Києва та всього світу, на рятування могил на інших цвинтарях багатомільйонного міста.
Зокрема, мова йде про Берковецький цвинтар на Вулиці Туполєва. Тут є немало поховань, яким уже сто і більше років. Тому звертаємося також до тих, хто має тут могили своїх родичів і друзів. До цвинтаря-меморіалу «Бабин Яр» прикута увага всього світу, але ми вважаємо, що влада і громадськість Києва, України і людство всього світу має усвідомити, що потерпають від російського агресора безліч могил по всій нашій багатостраждальній країні.
Ми всі маємо усвідомити, що у Бога всі живі, тобто ставитися до могилпокійників треба так само дбайливо і бережно як і до живих людей.
Пропонуємо увазі всіх наших читачів відеозвернення голови Громадського обєднання «Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія»:
А також фоторепортаж з Берковецького цвинтаря:










Прес-служба Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія